Ūgio, svorio ir galvos apimties procentiliai. Ar verta dėl jų nerimauti? | Priežiūra

Ūgio, svorio ir galvos apimties procentiliai Mylu.lt svorio procentilės ūgio procentilės gydytojos patarimai pediatrės patarimai tėvystė vaikų priežiūra vaikų auginimas tėvystė motinystė tėvų palaikymas

Ar jau teko girdėti, kad yra ūgio, svorio ir galvos apimties procentiliai? Jei laukiatės, šios sąvokos gali būti girdimos pirmą kartą.

Jau pirmojo vizito pas gydytoją metu mamos išgirsta apie procentilius. Pamatavusi ūgį, svorį ir galvos apimtį, gydytoja pasako, kurioje kreivės dalyje yra jūsų mažylis. Kartais ši informacija gali likti neaiški ar netgi suneraminti, todėl pakalbėkime, kas tie procentiliai ir kodėl kaskart apsilankius, gydytojai apie juos kalba.

Kam reikalingos procentilių lentelės?

Trumpai tariant, procentiliai ir jų lentelės padeda įvertinti, koks yra jūsų kūdikio augimas lyginant su kitais kūdikiais Lietuvoje. Taip, procentilių lentelės kiekvienoje šalyje yra skirtingos. Jos peržiūrimos ir koreguojamos pagal šalies tendencijas. Tad jei kūdikį augintumėte Japonijoje, tikėtina, kad jis jau nuo gimimo būtų laikomas aukštaūgiu.

Taigi, jūsų kūdikio priskyrimas tam tikram procentiliui, tiesiog parodo, kiek procentų kūdikių Lietuvoje yra aukštesnių/žemesnių ar sveriančių daugiau/mažiau.

Tarkime, jei gydytoja sako, jog jūsų vaiko ūgis yra 25-ame procentilyje, tai reiškia, kad statistiškai 75% kūdikių yra aukštesni, o 25% yra žemesni.

Ar verta sunerimti, jei kūdikio ūgis, svoris ar galvos apimtis nėra „aukso viduriukas“?

Visai nebūtinai. Augimui įtaką daro daugybė veiksnių, kaip paveldimumas, tam tikras amžiaus etapas ir pan. Juolab, kad visuomet vertinamas ir ūgio bei svorio santykis, bei augimo dinamika per ilgesnį periodą.

Tam tikrais atvejais, patekimas į aukščiausią ar žemiausią procentilį gali būti signalas atidžiau stebėti vaikelio augimą, raidą. Taip pat, kai vaikas ima „iškristi“ arba peršokti savo procentilius, tai papildoma informacija gydytojui, atkreipti dėmesį ir papildomai patikrinti, ar viskas yra gerai.

Procentiliai ir jų lentelių stebėjimas yra tarsi papildomas įrankis gydytojams nieko reikšmingo nepraleisti. Tačiau tai jokiu būdu neturi tapti siekiamybe atsidurti tam tikrame procentilyje ar pagrindu nerimauti, jei kūdikis yra ne per viduriuką.

 

Linkėdama augti sveikiems – vaikų gydytoja Karolina Liaušienė

 

Taip pat skaitykite:

Pirmasis naujagimio išėjimas į lauką

Pirmosios kūdikio maudynės: pataria slaugytoja

Kūdikių odos iššutimai - kaip gydyti?

Kūdikių vystymas: viskas, ką reikia žinoti

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias