Naujiems tėvams susitikimas su naujagimiu kartais atneša daugybę klausimų. Klausimų, į kuriuos nėra vienareikšmiškų atskymų. Naujagimių miegas - ne išimtis.
Visgi, kartais viena ar kita įžvalga prilimpa atnešdama bent šiek tiek daugiau lengvumo ir ramybės.
Čia sudėliojau tai, kas man po beveik 6 metų darbo su šeimomis atrodo tikrai svarbu pirmaisiais mėnesiais su kūdikiu.
1. Saugumas
Miega ar nemiega - saugumas visada yra svarbiausia. Deja, neretai apie tai pamirštame pasidomėti arba atvirkščiai, išgirdę kelis teiginius, perdėtai įsibauginame.
Išsamiai apie saugaus miego principus tiek lovelėje, tiek ir miegant kartu išgirsite seminare „Kaip saugiai migdyti ir miegoti su kūdikiu (0-12 mėn.)".
2. Lentelės tinka ne visiems
Ar žinojote, kad būtent pirmuosius 3-4 mėnesius vaikų miego trukmė stipriausiai nukrypsta nuo pateikiamų rekomendacijų? Jei vienas kūdikis miegos 18 val., kitam gali pakakti 16 ar 14 val. per parą.
Jei vienam 2 val. poguliai pats tas, kitam gali pavykti max 20 min. vienu užmigimu. Ir tai yra visiškai NORMALU.
Svarbiausia, ką turime stebėti - kūdikio nuotaika. Jei ji gera - visiškai nėra ko nerimauti!
3. Užmigimas bežindant nėra „blogas įprotis"
Veikiau tai biologiškai natūralus naujagimių užmigimo būdas. Ir labai jaukus.
Tiesa, kad užmigimas bežindant gali tapti miego asociacija, dėl kurios kūdikis dažniau prabus nakties metu. Tačiau tai tik spėlionė, nes niekas nežino, kas ir kaip bus su JŪSŲ kūdikiu. Bet kuriuo atveju, pirmieji mėnesiai tikrai ne laikas dėl to nerimauti. Dabar daug svarbiau rinktis užmigimo būdus, kurie tinkamiausi jums ir jūsų kūdikiui.
4. Žadinti galima, dažnai netgi būtina
Kas pasakė „niekada nežadinkite miegančio kūdikio", tikriausiai neaugino kūdikio, kuriam sunku priaugti svorio ar kuris sumaišo dieną su naktimi. Taigi, žadinimas nėra nieko blogo, dėl to nesutrinka nei miego ciklas, nei nutinka kažkas blogo kūdikiui. Ypač kai žadiname, kad kūdikį pamaitintumėme.
Pirmąjį gyvenimo mėnesį kūdikį maitinti turime ne rečiau kaip kas 2,5-3 val. visą parą. Daugeliu atvejų tai reiškia - žadinti ir maitinti! Galioja tiek dienos, tiek ir nakties metu.
Jei svoris auga tinkamai, nakties metu tarpus galime nuosekliai ilginti, tačiau dienos metu neatsipalaiduokime. Juolab, kad ilgesnis kaip 2,5 val. dienos miegas padidina neramesnio nakties miego riziką arba net naktinių būdravimų atsiradimą.
5. Vystymas
Vystymas yra pirmoji pagalba kai:
- kūdikiai save pažadina rankyčių judesiais;
- kai pabunda po trumpo pogulio, bet nuotaika bloga ir matome, kad neišsimiegojo;
- kai kūdikis irzlus, sunkiai užmiega.
Vystymas, kuomet kojytės lieka laisvos, kad būtų „varliuko pozoje", yra visiškai saugus kūdikiams. Tiesa, svarbu laiku vystyklo atsisakyti - vos tik mažylis ima verstis ant pilvuko. Mylu.lt parduotuvėje rasite daugelio ekspertų rekomenduojamus kaip pačius efektyviausius Miracle blanket vystyklus bei inovatyvius, Made for Mums aukso medalį laimėjusius Purflo vystyklus-miegmaišiukus.
6. Naujagimiai verkia
Ir tai nereiškia, kad jūs darote kažką blogai. Tiesiog kūdikiai verkia daug ir tai yra normalu.
Vidutiniškai pirmas 6 sav. naujagimiai verkia 2-3 val. per dieną, o kartais ir gerokai daugiau. Apie 8-9 savaitę verksmo kiekis sumažėja iki vidutiniškai 1 val. per parą. Vėlgi, tai vidurkis, jūsų kūdikis gali verkti gerokai ilgiau arba ramiai mėgautis gyvenimu.
Kūdikiui verkiant, pirmiausia patikrinkite jo poreikius:
- alkanas?
- sauskelnės?
- karšta/šalta?
- pakeisti poziciją?
- nori artumo?
- nori veiklos?
- per daug stimuliacijos?
- skauda?
Dažnai sunkiausia patikrinti, ar naujagimiui kažko neskauda. Įprastai skausmo verksmas yra kiek garsesnis, skardesnis nei kito tipo verksmas. Jis nesiliauja nunešus kūdikį į kitą kambarį ar nurengus. Jei nurengtas ir paguldytas ant vystymo stalo kūdikis nurimsta - galime spręsti, kad tai nebuvo verksmas dėl skausmo.
Kalbant apie verksmą, taip pat svarbu prisiminti ir emocinę verksmo reikšmę. Daugiau apie tai - Mylu tinklalaidėje „Pagarbi tėvystė” su Marion Rose - „043: Kūdikių emocinis gyvenimas. Pokalbis su dr. Marion Rose (anglų k.)”.
7. Tėvų poilsis - super svarbu
Ypač pirmiaisiais mėnesiais susilaukusiosm mamoms pokštų iškrečia besikeičiantys hormonai, kartais pripildantys super galių, kai atrodo, kad jėgos niekada nesibaigia, iki... jos baigiasi. Todėl mamų ir tėčių miegas yra itin svarbus. Kartais tai reikš sprendimus, kurių dievagojotės niekada nedarysiantys, pvz:
- tėčiui miegoti atskirai, kad bent vienas namuose būtų pailsėjęs;
- miegoti kartu su kūdikiu (saugiai), nors ir ne tam pirkote lovelę;
- įtraukti močiutes ar kitą papildomą pagalbą, nors „viską galite patys";
- kuo dažniau būti, o nesistengti kažką daryti.
Daugiau apie naujagimių miegą galite sužinoti video seminare „Pirmųjų mėnesių miegas (0-4 mėn.)".
Norisi daugiau ramybės, specialistų palaikymo ir žinių pirmaisiais metais? Prisijunkite prie tą patį išgyvenančių tėvų ir specialistų bendruomenės prenumeratoje MYLU Tėvai!
- miego konsultantė Dovilė 🤍
Taip pat skaitykite:
Kūdikių miego regresai – ar žinojote, jog pirmaisiais metais jų yra daugiau nei vienas?
5 žingsniai į ramų kūdikių miegą
Ką daryti, jei vaikai keliasi anksti? 10 dažniausių priežasčių ir būdai joms spręsti
Žindymas ir miegas – pokalbis su dula Mantaute