Mes sąmoningai norime nelyginti vaikų, tačiau ar tai iš viso įmanoma?
„Kaip norėčiau išmokt nelyginti savo vaiko su kitais”, - sako man mama tėvystės konsultacijoje. „Kaskart jaučiuosi tokia kalta, kai pagaunu save taip darant…”
Tačiau žinant, kaip veikia mūsų smegenys, vargu ar šis noras yra įmanomas įgyvendinti ir ar tikrai to reikia?
Lyginimo prasmė
Mūsų smegenims lyginimas yra labai svarbi funkcija. Jos dėka mes suprantame pasaulį, savo vietą jame. Lygindami naujas situacijas su jau turima patirtimi, greičiau mokomės. Greičiau galime įžvelgti pavojų, jei tam tikra situacija yra per daug skirtinga nuo mums iki šiol žinomų arba panaši į tai, kas jau patirta pavojingo.
Tai yra automatinė mūsų smegenų reakcija, kuri daugeliu atvejų mums labai naudinga. Juk būtent lygindami savo vaiko raidą su kitų vaikų raida, galime pastebėti, kad mažyliui reikia pagalbos. Arba tiesiog galime įvertinti, kiek mūsų vaikas panašus/skirtingas, lyginant su kitais to paties amžiaus vaikais.
Sunkumas atsiranda ne iš paties lyginimo. Jis atsiranda dėl minčių, kurias galvojame po to, kai pastebime skirtumus ar panašumus.
Po lyginimo sekantis minčių traukinys
„Kaimynės vaikas skaito, mano dar ne."
Visiškai neutralus faktas. Po jo seka mintys: jis ne toks gabus, aš per mažai laiko skyriau mokymui, esu netikusi mama, mano vaikui bus sunku mokykloje, man reikia kažką daryti. Mintys gali sukelti ir kūno pojūčius - gerklėje įstrigo gumulas, suspaudė skrandį.
Skirtumų/panašumų pastebėjimas savaime yra labai naudinga mums smegenų funkcija. Ką sąmoningai verta stebėti - tai savo mintis. O pastebėjus jas, galime išmokti pakeisti jas kitomis, mums naudingesnėmis mintimis.
Ar lengva? Pradžioje ne, bet ilgainiui tai tampa automatiniu įpročiu, atnešančiu daug lengvumo į mūsų gyvenimus.
Kaip keisti mintis apie savo vaikus, save ir gyvenimą mokomės mamų konsultacijų grupėje „Augančios MES”.
- Dovilė Šafranauskė 🤍 @pagarbitevyste
Taip pat skaitykite:
Mamų bendrystės svarba emocinei gerovei
Sunku suprasti, ko iš tiesų reikia dvyniams
4 patarimai, kaip dirbti iš namų, kai vaikas serga
Klausykite: