Pradėjus rašyti apie CIO (ang. Cry it out) išsiverkimo metodus, pasipylė jūsų klausimai - ar tikrai paliktas verkti kūdikis išmoksta nusiraminti?
Panagrinėkime dažnai besikartojančias nuostatas apie vaiko palikimą išsiverkti.
CIO išsiverkimo metodų pažadas - jūsų kūdikis išmoks nusiraminti pats. Toliau seka visa eilė paaiškinimų, kodėl gebėjimas nusiraminti yra vertinga savybė gyvenime. Lyg ir atrodo logiška, tačiau net ir paviršutiniškai pasigilinę į kūdikio smegenų raidą suprasime, kad tai yra visiška nesąmonė.
Ko negali kūdikio smegenys?
Pirmiausia, nu-SI-raminimui yra būtina smegenų dalis vadinama prefrontaline žieve, arba kitaip loginėmis smegenimis, kuri atsakinga už gebėjimą valdyti impulsus, emocijas, planuoti ir t.t.
Ši smegenų dalis pradeda bręsti apie trečiuosius gyvenimo metus ir bręsta iki pat 25-erių metų. Taigi, kūdikio (0-1 m.) ar itin mažo vaikelio (1-3 m.) smegenyse NĖRA pakankamai subrendusios dalies, kuri galėtų to nusiraminimo išmokti.
Tai kaip galime padėti nusiraminti?
Kol ši smegenų dalis bręsta, vaikų nusiraminimui yra būtinas kontaktas su ramiu suaugusiu žmogumi, kuris padėtų vaikui susireguliuoti. Tai yra vadinama KOREGULIACIJA ir be jos vaikai ne nusiramina, o užgniaužia verksmą ar emocijas dėl baimės, dėl beviltiškumo ar tiesiog supratę, kad į jų verksmą niekas nereaguoja.
Saugumas - vienas svarbiausių poreikių
Vienas svarbiausių kūdikių poreikių - saugumas. Jį kūdikiai supranta labai paprastai: jaučiu savo saugų suaugusį žmogų - aš saugus; nejaučiu - pavojus, niekas manim nepasirūpins. Kūdikiai nesuvokia, kad tėvai, kurių aš nematau, iš tiesų yra už durų, ir man niekas negręsia. Jei į verksmą niekas nereaguoja, vadinasi ir nėra nieko, kas man suteiktų saugumo.
Ką kūdikiai GALI, tai išmokti užmigti savo jėgomis, savarankiškai - be supimo, nešiojimo, vežiojimo ir pan., tačiau tai jie saugiai gali padaryti tik nurimę ir atsipalaidavę su mūsų pagalba arba, jei reikia, išleisti emocijas, išsiverkę mūsų glėbyje. Jausdami pilną artumą, saugumą ir palaikymą.♥
- Dovilė Šafranauskė @miegopelytes
Taip pat skaitykite:
Kodėl aš nerekomenduoju išsiverkimo metodų (Cry it out)
Vaikas kiša pirštą į burną - ką daryti?
Nepaaiškinamas vakarinis verksmas
Naktiniai siaubai – kodėl mano vaikas nemiega?
4 mėnesių miego regresija (regresas): įsidėmėkite šiuos požymius
Taip pat klausykite:
Kūdikių emocinis gyvenimas. Pokalbis su dr. Marion Rose (anglų k.)
Priimti vaikų emocijas – tai priimti pačius vaikus