Kai viskas nurimsta ir atrodo, kad beliko tik ramiai sugulti, staiga namuose ima ir prasideda... siautulys. Pažįstama? Kai atrodo, kad nuovargį pakeitė nevaldomas energijos pliūpsnis.
Ką dažniausiai darome mes, tėvai? Mėginame tą energiją kažkaip numalšinti, kartais pavyksta, o kartais viskas tiesiog baigiasi pykčiais. Nustebsite, tačiau ši energijos iškrova dažnai yra labai išmintingas būdas, kuriuo vaikų kūnas siekia ATSIPALAIDUOTI!
Kodėl toks svarbus siautulys prieš miegą?
Jei siautulys jau čia, skirkite jam 15-20 minučių (užstatykite laikmatį) ir patys iš širdies padūkite. Su daug kūniško kontakto ir juoko. Ne, tai nereiškia, kad po to bus sunkiau užmigti. Dienoje mūsų vaikai sukaupia daug emocijų, įtampų ir streso. Visa tai gyvena jų kūne. Todėl atėjus miego metui, kad galėtų atsipalaiduoti ir užmigti, vaikai labai natūraliai siekia paleisti emocijas. Vienas iš būdų tai padaryti – per šėliones ir juoką. Todėl neretai išsidūkus vaikai kaip tik ramiau ir greičiau užmigs.
Netikėtai prasidėjo... ašaros?
O kai suskamba laikmatis, prasideda ašaros? Visai gali būti - ir tai yra nuostabu! Ir aš labai rimtai. Ašaros rodo, kad sukaupti jausmai buvo didesni ir vien per juoką jie iš kūno neiškeliavo. Todėl žaidimo metu sukurta artumo ir ryšio atmosfera yra pakankamai saugi, kad vaikai pasidalintų gilesniais susikaupusiais jausmais.
Sulėtėkime, tiesiog atjaučiančiai išklausykime verksmo, nesistengdami nukreipti dėmesio ar jo užbaigti kalbindami. Leiskime jausmams ir emocijoms lietis taip, kaip norisi, ir tiek ilgai, kiek vaikui reikia.
Garantuoju, kad, jausmams pasibaigus, atkeliaus atsipalaidavimas ir gilus miegelis.
Plačiau apie Klausymo žaidžiant (Play listening) arba Klausymo būnant (Stay listening) įrankius kviečiu skaityti Hand in Hand puslapyje www.handinhandparenting.org. Gerų vakarų!
- Dovilė Šafranauskė @miegopelytes
Taip pat skaitykite:
Čiulptukas ir miegas: pagalba ar vargas?
Vaikas kiša pirštą į burną - ką daryti?